Kočka mi zalehne dítě!

23. 01. 2015 18:45:44
Jako pravověrní kočkaři jste jistě zaznamenali zprávu o toulavé kočce na Sibiři, která zachránila život opuštěnému miminu. Dítě někdo vyhodil na mráz ve škatuli. Ve škatuli. Chápete? Toulavá kočka si luxus pěkné, pevné a hlavně čisté a suché papírové krabice neužívá každý den, a tak neodolala a vlezla do ní.

Krabice byla obsazená. Inteligentní kočka okamžitě chytila příležitost za pačesy. Logika byla jasná. Děcka se v krabicích moc často nevyskytují, takže existovala reálná šance, že mňoukavé hlášení přiměje nějakého dospělého dvounožce k odstranění dítěte, a tím tuhle luxusní škatuli uvolní. A tak se stalo. Kočka pro jistotu mňoukala přímo z krabice, aby nějaký popleta neodnesl dítě i s tímto pokladem. Teď je z ní mediální hvězda a já pevně doufám, že jí tu tvrdě vymňoukanou odměnu nesebrali.

Na tuhle histroku jsem si vzpomněla ve chvíli, kdy mi můj kamarád Vašek s vážnou tváří sdělil, že jeho tři kočky musejí z domu, protože jeho žena čeká miminko. Hlavním důvodem vysídlení domácích kotů je obava, že kočky mimino zalehnou.

Existuje spousta racionálních obav souvisejících se soužitím koček a malých dětí, ale zalehnutí opravdu není jednou z nich. Je to mýtus. Neznám nikoho, kdo by znal někoho, jehož dítě bylo zalehnuto kočkou. To, že nikoho neznám já, to vlastně nic neznamená. Ale to, že nikoho nezná ani Mr. Google, to už má jistou váhu. Vezmeme-li v potaz, v kolika rodinách žily a žijí kočky i malé děti, jistě by se o udušení dítěte kočkou psalo. Kdyby k nějakému došlo.

Pokud si pozorně přečtete těch pár bulvárních zpráv o zalehnutí kojenců kočkou, které vyhledávače vydají, zjistíte, že jde jen o zoufalou touhu polapit nějakou senzaci a největším „důkazem“ strašlivých vražd je to, že se v postýlce našly kočičí chlupy. Já mám kočičí chlupy i v autě. Uvěří mi někdo, že tu zelenou rýhu v bílém laku na pravém předním blatníku udělala moje kočka, když v noci tajně couvala ze zahrady a branka byla nějak blíž, než se původně zdálo?

Důkazy udušení jsem sice nenašla žádné, zato jsem našla poměrně zajímavou sbírku ještě absurdnějších mýtů a kolosálních nesmyslů, kterými se lidé snaží sabotovat domácí kočky. Kromě šílené snůšky velice pokroucených informací o toxoplazmóze a teorii, že se dítě „nakazí“ kočičí alergií, přes nebezpečí, že se dítě naloká jedovatých výparů z kočičích exkrementů, až po nestoudnou megablbost o tom, že kočka promáčkne svým přešlapováním dítěti hlavu a vinou toho bude dítě mongoloidní. Boha jeho.

Některé z těchto neuvěřitelných nesmyslů jsou tak šokující, že je mohly produkovat buď osoby, které kočky nesnášejí, nic o nich nevědí... nebo své kočky prostě už nechtějí... když teď mají to dítě. Ono je mnohem snazší říct „dělám to kvůli bezpečí dítěte“, než „víte, mě už ta kočka nebaví“.

Život s predátorem ale jistá rizika opravdu skýtá. Zaprvé jsou tu parazítci. Z jedné myšky spousta červíků pojde, takže není úplně na škodu kočku pravidelně odčervovat. Ale to je, z mého pohledu, tak nějak samo sebou i bez mimina.

A zadruhé, mimina moc nevědí, jak se ke kočkám chovat, takže se může stát, že do kočky dloubnou způsobem, který se jí nelíbí a ona zareaguje impulzivně a dítě škrábne. (Tady je nasnadě otázka, kdo je komu vlastně nebezpečnější?) Kočičí škrábanec není nic moc, jednak kvůli bakteriím, které mají koti za nehty, ale taky kvůli té jemné miminí kůžičce. Nutno však podotknout, že kočky nedůvěřivé a lekavé, u nichž je riziko drápnutí největší, se malých mimin spíš straní (zejména mimin pištících) a o bližší setkání mají naprosto nulový zájem.

Kontakt kočky a mimina je za všech okolností nutné monitorovat. Říká se, že člověk je jediným živočichem, který nechává predátory (kočky a psy), aby si hráli s jeho zranitelným mimi-potomstvem. Vaše kočka i pes mohou být těmi nejhodnějšími na světě, ale i přesto se může stát, že jejich zuby a drápy vstoupí do hry. Neriskujme to. Na druhé straně bychom však měli zůstat soudní a racionální. A hlavně zodpovědní. Vůči dětem, ale také vůči svým zvířatům.

Autor: Petra Žallmannová | pátek 23.1.2015 18:45 | karma článku: 35.58 | přečteno: 3591x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Mám hlad!

Stojím u dveří české kamarádky a ona po mě hází stopky se zbytky jahod, které jedla. Tekly mi sliny, protože jsem měla hlad. Byli jsme tak chudí, že jahody nebo pomeranč byl pro nás nedosažitelný. Ten den jsem vyspěla.

16.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 108 | Diskuse

Dáša Stárková

Poslední rok cítka

Jsem asi divná, ale nijak to neprožívám, ani předtím čtyřicet. Proč taky. Vrásky ani celulitida mi nezmizí, zadek se nezmenší, prsa ne-pushupnou, roky ani kila neubudou a holt nosím brýle na blízko. Nemládnu, ale stará se necítím.

16.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 196 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 1215 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2136

Před pár lety jsem opustila teplé, lukrativní místo v kanceláři, abych mohla založit firmu Česká kočka, která se primárně zabývá poruchami chování domácích koček a na e-shopu nabízí pomůcky pro jejich nápravu. Nově také organizuji vzdělávací akce pro kočkomily. Kočkaři jsou šílení. Píšu o nich a pro ně, o sobě a svých kočkách, aby nezapomínali, že sklenice je vždycky nejméně z poloviny plná. Přidejte se k České kočce na Facebooku a kupte si časopis Kočičí planeta! :)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz