Děti místo koček aneb Chlupatá bula vatikánská 2014

25. 06. 2014 15:20:06
No toto! Právě jsem se dočetla, že papež František (kterému jinak držím své agnostické palce), nabádal ve svém kázání 2.6.2014 sezdané páry, aby si pořizovaly děti, nikoliv domácí zvířata. Já vím, jak to myslel. Chápu, že asi nemohl říct na plná papežská ústa, že by bylo vhodné, aby si kopec dětí pořizovali nejen ti, kteří nedumají nad tím, jak své potomstvo uživí a zda jim budou moct poskytnout odpovídající životní standard, nebudou je muset prodávat do korporátních nebo plantážních otroctví a vychovají z nich spokojené bytosti. Ale odpoutávat pozornost od nebezpečně se houpající bárky světové populace, na jejíž jedné straně se nám to rozvojově množí a na druhé civilizačně stagnuje, tím, že vyhodíme kočky a psy na mráz, to je do nebe volající.
Vatikánská kočkaVatikánská kočkaZdroj: Internet

A jestli je to do nebe volající, tak pevně doufám, že brzo dorazí do Vatikánu andělská pošta pro tebe a boží depeše připomene veleváženému Františkovi, po kom si zvolil své papežské jméno a nabádá ho, aby rychle odvolal, co o čičinách řekl, protože sv. Franta řádí v oblacích jak černá ruka a se sv. Martinem de Porres rozesílají petici o odvolání.

Svatý otec se domnívá, že kdo si kočku nebo psa pořídí namísto dítěte, ten je odsouzen ke „stáří plnému hořké samoty“. Nevím, jestli tam vidí přímou souvislost, nebo jestli ta hořká samota má být božím trestem za sobectví, které životem s chlupáčem prý demonstrujeme světu.

I papežové jsou lidi, takže klidně mohlo jít o rafinovaný způsob, jak se vymezit vůči svému předchůdci, který se svou láskou ke kotům netajil. Osobně mám však za to, že se jedná o velice nešťastnou formulaci racionální obavy. Pokud nebude víc dětí, nebude se o nás mít ve stáří kdo starat, protože pes umí chodit jen pro noviny a pro pantofle a kočka se při nedostatku lisovaných krys, které pravidelně poskytujeme z barevných pytlů prostě odstěhuje.

Ač souhlasím s principem, je nutné zdůraznit, že strategie „zahoď kočku, zploď potomka, ten se o tebe postará“ má zjevné trhliny. Pro mnoho starších osob je totiž chlupatý čtvernožec jediným zdrojem lásky a je jim fuk, jestli křesťanské nebo jen žaludkem vysílané, a to často i přesto, že dětí má dotyčný důchodce jako smetí.

Na rozdíl od těch, kteří jen plivou, že strejda v županu, který sám děti nemá, ba co dím, ani nikdy nevyvíjel žádnou (zjevně bohulibou) činnost, jíž by se o výrobu nové populace pokusil, jim nebude vykládat, s kým spojit život, navrhnu něco neotřele konstruktivního.

Myslím, že by bylo mnohem efektivnější, kdybychom se soustředili na vzdělávání již vzniklých produktů bujarého množení například tím, že v nich začneme pěstovat lásku ke zvířatům. Protože, jak řekl svého času sám sv. František - “Pokud se najdou tací, kteří odmítnou poskytnout jakémukoliv božímu stvoření svou soucitnou ochranu, pak se najdou i tací, kteří se bez soucitu a lístosti zachovají k ostatním lidem.*”


*Překlad z angličtiny PŽ

Autor: Petra Žallmannová | středa 25.6.2014 15:20 | karma článku: 29.29 | přečteno: 1873x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 124 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jste trapní heterosexuálové?

Tenhle blog vzniknul ze vtipu – nebo spíš takového divadelního vystoupení v Galerii Fénix ve Vysočanech. Scénář byl dobrý, publikum ještě lepší.

15.10.2018 v 12:08 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 1078 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Výměnek i vejminek

Začínáte přemýšlet, co se s Vámi stane, až budete staří? Kde dožijete a kdo se o Vás postará? Občas slýcháte o výměnku, ale vlastně nevíte, co to přesně znamená? Není to tak dlouho, kdy jsem naposledy řešil dožití ve výměnku...

15.10.2018 v 11:16 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2119

Před pár lety jsem opustila teplé, lukrativní místo v kanceláři, abych mohla založit firmu Česká kočka, která se primárně zabývá poruchami chování domácích koček a na e-shopu nabízí pomůcky pro jejich nápravu. Nově také organizuji vzdělávací akce pro kočkomily. Kočkaři jsou šílení. Píšu o nich a pro ně, o sobě a svých kočkách, aby nezapomínali, že sklenice je vždycky nejméně z poloviny plná. Přidejte se k České kočce na Facebooku a kupte si časopis Kočičí planeta! :)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více
Najdete na iDNES.cz