Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kočko-bedna a jak do ní aneb Polštářová metoda

22. 07. 2014 13:35:37
Přepravka. Každý majitel kočky by měl alespoň jednou speciální kočko-škatulí disponovat. Pokud vaše domácnost disponuje větším počtem chlupatých, je vhodné rozšířit přepravkový park a nesnažit se cpát všech svých deset čtyřnožců do jediného vagónu. Pokud máte kočičky, které jedna bez druhé nedají ani ránu, nebo mámu s malými koťaty, může jim společná cesta prospět. Kočky dospělé, které spolu někdy vycházejí, jindy ne, nebo dokonce dva úhlavní prskače bych však raději do jednoho kupé nezavírala. To, co vám pak z krabice vypadne, bude připomínat rotační kulomet křížený s průmyslovým mixérem, poháněný energií kulového blesku.
Kočka v tašceKočka v tašcePetra Žallmannová

Na co bychom měli při výběru přepravky myslet? No aby byla krásná a hodila se nám do interiéru! Nedělám si legraci, musí se nám i líbit (kočce je estetická kvalita fuk, to vám říkám rovnou). A to z jednoho prostého důvodu.

Většina z nás zná efekt okamžitého zmizení kota ve chvíli, kdy se s hlubokým povzdechem očekávaných katastrof začneme hotovit k naložení kota do přepravky. Pokud začleníme přepravku do interiéru svého bytu a vysteleme ji něčím pohodlným, většina koček se s krabicí seznámí a vlákat ji dovnitř nebude takový problém, třeba na hračku nebo mističku s něčím mastným a voňavým.

Často máme za to, že kočka předem ví, že se někam jede, že to vytuší. Samozřejmě není pitomá a pokud jezdíte s přepravkou jen na veterinu, tak si dá dvě a dvě dohromady. Ale v mnoha případech její děs a zmizení způsobíme nevědomky sami.

Pokud přepravku skladujete v garáži nebo ve sklepě, snažíte se přesvědčit kočku, aby s radostí nastoupila do něčeho, co divně smrdí a navíc je to studené. Zážitek bych přirovnala k cestě na toaletu u vás na chalupě – v zimě, ve tři ráno, když víte, že budete muset putovat přes vymrzlou chodbu a dosednout na ledový trůn kadibudky. Pokud máte přepravku ve skříni nebo na skříni, provází její instalaci před odjezdem většinou spousta štrachání, vašeho hekání, padání věcí a následného sakrování. Po takovém rambajzu je naivní předpokládat, že kočka nakráčí do přepravky naprosto v pohodě.

Pokud tedy víte, že kočka do přepravky nerada a nalákat se vám ji nedaří nebo na to nemáte čas, je nejsnazším způsobem, jak ji dostat dovnitř použití "polštářové metody". Přepravku si nachystejte den předem. Druhý den přivolejte kočku na nějakou dobrotu a zatímco se věnuje pamlsku, vezměte ze stolu připravený povlak na polštář. Kočku do něj polapíte, jako do pytle. Hodí se ty velké povlaky po babičce, co mají knoflíky po celé jedné straně. Kočku prostě jen přiklopíte a otvor pod kočkou rukama stáhnete. Pomalu kočku ve vaku zvednete a opatrně ji spustíte do přepravky i s povlakem. Zavřete dvířka a tygr je uloven. Kočka z povlaku buď vyleze nebo nevyleze, to je na ní. Rozhodně se však do něj nezamotá, ani se tam neudusí, to se nebojte. Je to rychlovka. Hlavně nejste celí dodrápaní a neriskujete zlomení kočky vejpůl tak, jako to často hrozí, když se ji snažíte dostat do přepravky klasickým způsobem, při němž kočka rozčapí nohy do všech stran, jako horolezec šplhající mezi dvěma skálami, a zašprajcuje se už ve vstupu.

Všechno se vším souvisí. Pokud rvete kočku do přepravky násilím, nemůžete očekávat, že si cestu užije a bude se kochat okolní architekturou. Většina koček potřebuje mít pocit bezpečí a neviditelnosti. Dejte jí do přepravky staré ručníky, deku, cokoliv, v čem se může trochu schovat. A nejen schovat, potřebuje se na tom ukotvit. „Přece jí tam nebudu nic dávat, když to počurá a vyválí se v tom!“ Představte si, že vás někdo naloží do prázdného plastového kontejneru na odpadky a někam vás nese. Kontejner se houpe, jako na Matějské a vy kloužete ze strany na stranu, protože se nemáte čeho chytit. Už chápete, proč to vystýlání?

Ručník nepatří jen do přepravky, ale taky na přepravku. Jo, slyšíte dobře. Kočka nemá touhu sledovat okolní svět. Kočka to chce přežít a být zase doma. Kočka není nadšená obličeji, které se naklánějí k dvířkům přepravky ani obdivným pištěním malých dětí.

O psech ani nemluvě. „Von má rád kočičky, von jí nic neudělá!“ je věta, která způsobí, že se vyděšená kočka setkává tváří v tvář s uslintaným šklebem svého přirozeného nepřítele a nemá kam prchnout. Milí pejskaři, mám vás ráda, ale bez ohledu na to, jak moc má váš ňufíček rád kočičky, můžu vám zaručit, že většina kočiček má z vašeho ňufíčka příšerný strach a svému majiteli se za kontakt s vaším hodňoučkým ňufíčkem odvděčí mazlavým průjmem v přepravce, pokousáním veterináře nebo alespoň načuráním do postele po příchodu domů.

Osuška, kterou zakryjete kočku na cestách, respektive její přepravku, nabídne kočce alespoň minimální pocit soukromí a bezpečí. Osušku nechejte na přepravce celou dobu cesty, zejména tam, kde musí stát na zemi. Kdekoliv, kde mají židli nebo stůl, šup tam s přepravkou. Na zemi se kočka cítí být nejzranitelnější. A ona ví, kdy je na zemi a kdy ne.

Nejde však jen o vpravení kočky do přepravky, ale také o vyndání kočky z přepravky v místě určení. Nejlepší je jen otevřít dvířka a počkat. Ona sama vyjde. Pokud je nutné ji z přepravky vyloupnout, je lepší, když se dá odklopit střecha. Vytřepávat kočku totiž není úplně štrné (představte si, že vás sanitkou dovezli k lékaři, a pak na kolečkovém křesle spustili ze schodů, protože to bylo rychlejší, než jet výtahem) a vsunout ruce do přepravky, v níž to bouří a mrouní se doporučuje jen lidem, kteří usilují o získání invalidního důchodu. Pozor jen na vehemenci s níž otvíráme a zavíráme plastové zaklapávací zámky. Zase si představte, že jste v tom plastovém kontejneru na odpadky... a tentokrát do něj někdo zvenku mlátí holí. Bezva, co? Tak přesně tak to zní.

Jakou tedy přepravku? Česká kočka doporučuje přepravku:

  • Z pevného plastu, aby se dala umýt a nedeformovala se při náhodném pádu
  • Se záchytkami na pásy v autě – pokud vozíte kočku v autě, je ona i vy v bezpečí jen pokud je její přepravka připevněná k sedadlu, kočka v autě na volno je hazard srovnatelný se situací, kdy se řidič za jízdy věnuje telefonování, popíjení piva a ještě u toho háčkuje; kočka v neupevněné přepravce se při havárii převtěluje do pětikilového projektilu, který vás může zabít... o koččině osudu lze s jistotou pochybovat také;
  • S odklopnou horní částí, připevněnou pevnými zámky, které je možné zaklapnout nehlučně;
  • Dostatečně velkou, aby se tam kočka mohla postavit a nemlátila hlavou o strop, ale ne příliš velkou, aby při přenosu nelítala z místa na místo a neriskovala tím zbytečná zranění a stres;
  • S certifikátem pro leteckou přepravu, pokud předpokládáte, že spolu pofrčíte vzduchem.

Přepravky, které Česká kočka nedoporučuje jsou papírové krabice, neb prosakují, ale ani látkové tašky a ratanová iglú. Já vím, že to vypadá líp a dobře se vám to nosí. Ale kočka uvnitř možná tak nadšená není. A možná je, co já vím. Já a moje Kočky jdeme do pevného plastu.

(Další informace o kočkových potřebách a záludnostech najdete v Knihovničce na stránkách České kočky.)

Autor: Petra Žallmannová | úterý 22.7.2014 13:35 | karma článku: 27.44 | přečteno: 1678x

Další články blogera

Petra Žallmannová

Oholená kočka aneb na pláž jedině s pneumatikou!

Před nedávnem povstaly britské ženy. V Londýně se totiž začaly objevovat reklamní plakáty s velice vyfotoshopovanou fotografií odhaleného ženského torza a nápisem Are you beach body ready? (Připravili jste si tělo na pláž?).

15.5.2015 v 17:23 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 1654 | Diskuse

Petra Žallmannová

Pruhovaný kocour káže: Nefňukat!

Nedávno mi moje kamarádka Naďa poslala foto kocoura spokojeně snícího na pohovce. Text u obrázku zněl následovně: „Na kocoura nalezeného v krabici se nemá špatně.“ Nemohu než souhlasit. Pruhovaný kocour je jedním ze čtyř koťat, která loni někdo zabalil do škatule a hodil do pole, aby je tam rozšláplo divoké prase, nebo přejel kombajn. Nebo, aby se na ně prostě zapomnělo.

28.4.2015 v 18:35 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 1438 | Diskuse

Petra Žallmannová

Psí lázně

Tento týden trávím v psích lázních. Bratrův foxteriér Collinka má čtyři miminka a já je hlídám. Vlastně nikoho nehlídám, jen to tady všechno krmím a venčím. Teda, já ty miminka nekrmím, krmí si je Collinka. Kromě pejsků mám na povel i dva kocoury. Haha. Na povel. Můj napovel spočívá v tom, že mi Pan Bílek hned první večer sežral sekanou.

12.3.2015 v 20:12 | Karma článku: 31.04 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Petra Žallmannová

Mazlením k bohatství

Ráno vstávám a jsem Kočkou doprovázena do koupelny. Kočka vystupuje na umyvadlo a žádá čůrek. Mlaskavě si užívá ranního panáka. Opouštím koupelnu, Kočku mám v patách. Jdu si uvařit kafe a Kočka už sedí ve dřezu a drbe jazykem perlátor. Druhá dávka tekoucího osvěžení. Odcházím z kuchyně a po cestě ještě vyměním vodu ve třech miskách a jednom porcelánovém hrnku. Tohle Kočku většinou uspokojí, usadí se na okně a kapky, které jí ulpěly na bradě využívá při velkém ranním mytí.

21.2.2015 v 12:00 | Karma článku: 33.23 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Slavný Jednotný Zákonistán

Bylo, nebylo. Ale spíš bylo. Lidi v tom koutě světa se měli dobře. Tak dobře, že samou rozjíveností neměli co jiného na práci než to, že každý den vymysleli nějaký ten zákon. Pro Obecné Blaho. Všem stejně měřeno.

27.7.2017 v 14:33 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 272 | Diskuse

David Vlk

Co to s těma ženskýma dneska je????

Oněměle jsem stál u otevřené prázdné lednice a hlavou mi prolítlo, že tenhle svět se neodvratně řítí do propasti. Kde je moje pivo????

27.7.2017 v 12:09 | Karma článku: 34.05 | Přečteno: 1731 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdo jednou miloval, bude navždy spasený

Určitě tu krásnou písničku znáte. Ona je teda původně ve slovenštině, ale já si dovolila ji uvést, možná ne docela přesně, v češtině Na myšlence, že v lásce je spása, určitě něco bude.

27.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 328 | Diskuse

Tomáš Králíček

Víra, naděje, sebeobětování a skvělý Karel Höger

Není nad srdceryvné lidské příběhy ze života, které mají v sobě ještě nějaké myšlenky navíc, skryté poselství, ponaučení. Takové, k nimž se musíte neustále vracet. A když vám je vypráví takový interpret, jakým byl Karel Höger...

27.7.2017 v 8:55 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 289 | Diskuse

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 528 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2029

Před pár lety jsem opustila teplé, lukrativní místo v kanceláři, abych mohla založit firmu Česká kočka, která se primárně zabývá poruchami chování domácích koček a na e-shopu nabízí pomůcky pro jejich nápravu. Nově také organizuji vzdělávací akce pro kočkomily. Kočkaři jsou šílení. Píšu o nich a pro ně, o sobě a svých kočkách, aby nezapomínali, že sklenice je vždycky nejméně z poloviny plná. Přidejte se k České kočce na Facebooku a kupte si časopis Kočičí planeta! :)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.