Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Egyptské zamyšlení aneb je libo kočičí mumii?

14. 07. 2014 16:45:21
Je vedro. Včely bzučí v růžovém keři, který už od loňska zvolna poráží na znak naši motykovou šopku. Kočky se rozvalují nebo bloumají pomalým houpavým krokem z místa na místo. Ovívám se složenými novinami a sním o dovolené. Asi nejsem sama, protože neúnavná reklama vysílá jména exotických destinací všemi myslitelnými kanály. Ale komu by se v tom vedru chtělo do Egypta?
MumieMumieZdroj: Internet (British Museum)

Egypt. Pro nás, kočkomily, téměř posvátná destinace. Stokrát omleté božské detaily o starověké Bastet s kočičí hlavou, i jejich velice racionální a praktické kořeny všichni známe. Myši žerou obilí v sýpkách. Kočky žerou myši. Bezva. Kočky taky dokážou zakousnout kobru. I to se může hodit. A tak se zrodil kult. Kočka povýšila do role indické krávy. Řečtí historikové s velkým gustem popisují příhodu, kdy do Egypta dorazil nějaký naivka z Říma (kde se to tehdy tak nebralo) a nešťastnou náhodou ubezdušil místní kočku. Srotil se dav a překvapenému Evropanovi zakroutil krkem, ač se za něj přimlouval samotný faraon.

Argument egyptského kočko-božství často přichází na přetřes v rozhovorech o bezpráví činěném na kočkách v českých luzích a hájích. "Ach, kdybychom měli ke kočkám tak pěkný vztah jako Egypťané!" V duchu při poslechu těchto plamenných řečí uvažuji o tom, jak shovívavá je selektivní paměť historie. Měla bych možná držet hubu a krok a s kolegy kočkomily podporovat tu dávnou iluzi o kočkomilném severoafrickém starověku. Ale nedá mi to. Každý historik si z reality, kterou popisuje uloupne tu část, která se mu nejvíc hodí do krámu, a tu pak další pokolení přijímají jako dogma a fackují své děti, když v žákovské knížce přistane pětka z dějepisu. Každý historický fakt má svoje ale. A egyptské kočky jakbysmet.

Jak se kočky v Egyptě na výsluní dostaly, to už bylo řečeno. Logické a praktické důvody, kdo by mohl oponovat? Ale jak to s lidmi bývá, jakmile je nějakého nadšení moc, vytrácí se racionální uvažování a začne to zavánět fanatismem. A jak něco začne zavánět fanatickým zbožňováním, hned se odněkud vyloupne nějaký vykuk, který nelení a na nadšení davů si pěkně namastí kapsu. A tak to v Egyptě nebylo jen o ochraně a zbožňování koček, o vyholených obočích na znamení smutku a následné přepečlivé přípravě chlupatého těla k cestě na onen svět. Bylo to taky o velkém businessu s kočičími pseudomumiemi. Když jste se rozhodli, že zaskočíte do města Bubastis, abyste bohyni poskytli oběť, nesměli jste se jejím nohám klanět s prázdnou, to byste toho moc nevymodlili. A právě kočičí mumie byly žádaným obětním artiklem. Ale kdo má něco takového doma běžně k dispozici? ("Ahmede, skoč do sklepa pro dvě kočičí mumie, zítra si vezmu v práci volno a stavíme se v Bubastisu obětovat.")

A když je poptávka, je i nabídka. Chcete vyrobit pár kočičích mumií, abyste si v sezóně přilepšili? Nejsnazší cesta je nachytat potajmu pár koček. A pak balzamovat a balzamovat, aby se ráno dalo vyrazit na příjezdovou cestu k chrámu velké Bastet, rozložit stánek a to morbidní úsilí střelit poutníkům, kteří setsakramentsky potřebují píchnout a nechtějí bohyni prosit o pomoc s prázdnýma rukama.

V jednu dobu prý poptávka nabídku převyšovala tak značně, že kvalita drahých kočičích vysušenců začala upadat. Na oko vypadaly kočičí mumie stále stejně, ale z kočky byl v úhledném válečku třeba jen kousek ocásku - zbytek piliny a staré hadry. V té době bohužel egyptská obchodní inspekce nekontrolovala ‘obsah kočky v kočičí mumii‘, takže to vychytralým obchodníkům bez problémů procházelo. Egyptská veřejnost mlátila čelem o zem, jak se mohla uuctívat, ale zároveň neváhala zaplatit horentní sumu za kočičí mumii, kterou prodával u cesty kdejaký obejda.

V 19. století bylo pod "kočičími" chrámy odhaleno mnoho stovek metrů katakomb zarovnaných až po strop kočičími mumiemi. V jednom nalezišti to bylo dokonce 19 tun! Na celou tu nádheru se ale stihl přijet podívat pouze jediný archeolog. Ten sice pár kousků zachránil pro Britské muzeum, ale většinu času, který u nálezu strávil jen pobíhal z místa na místo, aby nestál po větru, držel si nos a bezzubě sledoval místní zemědělce, jak rozvážejí na kárkách metráky kočičích mumií, melou je na prach a hnojí s nimi svá skromná políčka. "Všechna sláva, polní tráva"... a to doslova.

Takže, až budu jednou na dovolené v Egyptě a budu cítit nutkavou potřebu učinit úlitbu bohům, nebudu se pídit po kočičích mumiích, ale najdu nějaký místní kočičí útulek. Pan Google jich jen v Káhiře našel hned několik. Hledají dobrovolníky... třeba i takové, kteří tam jen zaskočí a udělají na svůj naleštěný prázdninový digitál hezké fotky, které pak útulek využije při propagaci. Ale letos to s tou dovolenou moc jižně nevypadá, tak asi koupím pár konzerv kočičího žrádla a zajedu se podívat na umisťovací výstavu koček někde tady u nás. Při nakukování do klícek se budu uklánět jedna radost.

Autor: Petra Žallmannová | pondělí 14.7.2014 16:45 | karma článku: 24.79 | přečteno: 933x

Další články blogera

Petra Žallmannová

Oholená kočka aneb na pláž jedině s pneumatikou!

Před nedávnem povstaly britské ženy. V Londýně se totiž začaly objevovat reklamní plakáty s velice vyfotoshopovanou fotografií odhaleného ženského torza a nápisem Are you beach body ready? (Připravili jste si tělo na pláž?).

15.5.2015 v 17:23 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 1654 | Diskuse

Petra Žallmannová

Pruhovaný kocour káže: Nefňukat!

Nedávno mi moje kamarádka Naďa poslala foto kocoura spokojeně snícího na pohovce. Text u obrázku zněl následovně: „Na kocoura nalezeného v krabici se nemá špatně.“ Nemohu než souhlasit. Pruhovaný kocour je jedním ze čtyř koťat, která loni někdo zabalil do škatule a hodil do pole, aby je tam rozšláplo divoké prase, nebo přejel kombajn. Nebo, aby se na ně prostě zapomnělo.

28.4.2015 v 18:35 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 1438 | Diskuse

Petra Žallmannová

Psí lázně

Tento týden trávím v psích lázních. Bratrův foxteriér Collinka má čtyři miminka a já je hlídám. Vlastně nikoho nehlídám, jen to tady všechno krmím a venčím. Teda, já ty miminka nekrmím, krmí si je Collinka. Kromě pejsků mám na povel i dva kocoury. Haha. Na povel. Můj napovel spočívá v tom, že mi Pan Bílek hned první večer sežral sekanou.

12.3.2015 v 20:12 | Karma článku: 31.04 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Petra Žallmannová

Mazlením k bohatství

Ráno vstávám a jsem Kočkou doprovázena do koupelny. Kočka vystupuje na umyvadlo a žádá čůrek. Mlaskavě si užívá ranního panáka. Opouštím koupelnu, Kočku mám v patách. Jdu si uvařit kafe a Kočka už sedí ve dřezu a drbe jazykem perlátor. Druhá dávka tekoucího osvěžení. Odcházím z kuchyně a po cestě ještě vyměním vodu ve třech miskách a jednom porcelánovém hrnku. Tohle Kočku většinou uspokojí, usadí se na okně a kapky, které jí ulpěly na bradě využívá při velkém ranním mytí.

21.2.2015 v 12:00 | Karma článku: 33.23 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Slavný Jednotný Zákonistán

Bylo, nebylo. Ale spíš bylo. Lidi v tom koutě světa se měli dobře. Tak dobře, že samou rozjíveností neměli co jiného na práci než to, že každý den vymysleli nějaký ten zákon. Pro Obecné Blaho. Všem stejně měřeno.

27.7.2017 v 14:33 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 272 | Diskuse

David Vlk

Co to s těma ženskýma dneska je????

Oněměle jsem stál u otevřené prázdné lednice a hlavou mi prolítlo, že tenhle svět se neodvratně řítí do propasti. Kde je moje pivo????

27.7.2017 v 12:09 | Karma článku: 34.05 | Přečteno: 1731 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdo jednou miloval, bude navždy spasený

Určitě tu krásnou písničku znáte. Ona je teda původně ve slovenštině, ale já si dovolila ji uvést, možná ne docela přesně, v češtině Na myšlence, že v lásce je spása, určitě něco bude.

27.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 328 | Diskuse

Tomáš Králíček

Víra, naděje, sebeobětování a skvělý Karel Höger

Není nad srdceryvné lidské příběhy ze života, které mají v sobě ještě nějaké myšlenky navíc, skryté poselství, ponaučení. Takové, k nimž se musíte neustále vracet. A když vám je vypráví takový interpret, jakým byl Karel Höger...

27.7.2017 v 8:55 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 289 | Diskuse

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 528 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2029

Před pár lety jsem opustila teplé, lukrativní místo v kanceláři, abych mohla založit firmu Česká kočka, která se primárně zabývá poruchami chování domácích koček a na e-shopu nabízí pomůcky pro jejich nápravu. Nově také organizuji vzdělávací akce pro kočkomily. Kočkaři jsou šílení. Píšu o nich a pro ně, o sobě a svých kočkách, aby nezapomínali, že sklenice je vždycky nejméně z poloviny plná. Přidejte se k České kočce na Facebooku a kupte si časopis Kočičí planeta! :)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.